Badanie umiejętności
kierowniczych
Kiedy przeprowadzić badanie umiejętności kierowniczych
dwóch firm
w firmie
działania firmy
istotnych zmian w organizacji
z potrzebami pracowników
zamierzonych celów
Zalety przeprowadzenia
badania umiejętności kierowniczych
- Zmiana kultury organizacyjnej poprzez zmianę postaw
i zachowań kadry kierowniczej; - Poprawa jakości działania firmy;
- Zwiększenie konkurencyjności firmy na rynku;
- Wzrost motywacji pracowników;
- Poznanie słabych i mocnych stron kadry kierowniczej;
- Zwiększenie efektywności kadry kierowniczej.
Kwestionariusz
do oceny umiejętności kierowniczych
Oceniana osoba dokonuje samooceny. Następnie osobę tą oceniają w tych samych kategoriach jej podwładni, osoby zajmujące równorzędne stanowiska oraz jej przełożeni. Analiza zgromadzonych danych zakończona jest raportem zawierającym porównanie ocen własnych z ocenami wystawionymi przez pozostałych pracowników oraz propozycjami konkretnych działań naprawczych.
współpracowników
oraz przełożonych
z ocenami wystawionymi przez
pozostałych pracowników
ModelUmiejętności kierowniczych o decydującym znaczeniu
wewnętrzne i integracja
klanu
Adhokracji
Hierarchii
Rynku
W OTOCZENIU I ZRÓŻNICOWANIE
Budowa kwestionariusza
porusza następujące zagadnienia:
Przykładowy wykres profilu kultury organizacji
(FAQ)
Badania umiejętności kierowniczych są to metodyczne oceny, które służą do analizy i oceny zdolności przywódczych i zarządczych menedżerów oraz liderów w organizacji. Badania te oceniają różne aspekty umiejętności, takie jak komunikacja, rozwiązywanie problemów, budowanie zespołu i podejmowanie decyzji, w celu identyfikacji obszarów silnych oraz tych wymagających dalszego rozwoju.
Badania umiejętności kierowniczych mogą być przydatne dla menedżerów na różnych szczeblach hierarchii organizacyjnej oraz dla liderów projektów i zespołów. Organizacje, które chcą zwiększyć efektywność swojego zarządzania, mogą wykorzystać te badania do identyfikacji kompetencji przywódczych, dostosowując plany rozwoju i szkoleniowe do indywidualnych potrzeb kierowników.
Badania umiejętności kierowniczych przynoszą liczne korzyści. Pozwalają na obiektywną ocenę kompetencji przywódczych, co może prowadzić do doskonalenia umiejętności zarządzania i podejmowania decyzji. Dzięki identyfikacji obszarów do poprawy, menedżerowie mogą osiągnąć większą skuteczność w kierowaniu zespołem i osiąganiu celów organizacyjnych. Badania te mogą również dostarczyć informacji na temat efektywności szkoleń i programów rozwojowych oraz pomóc w zidentyfikowaniu potencjalnych liderów w organizacji.