Minnesota Satisfaction Questionnaire (MSQ)
Satysfakcja z pracy jest od lat przedmiotem zainteresowania naukowców z całego świata. Jednym z owoców wieloletnich studiów nad zagadnieniem jest opracowanie narzędzia Minnesota Satisfaction Questionnaire (MSQ). Zostało ono stworzone w celu pomiaru satysfakcji pracowników z różnych aspektów pracy.
Historia i autorzy
MSQ został opracowany w latach 60. XX wieku przez Davida J. Weissa, Roberta Dawisa i Jamesa H. Englandera na Uniwersytecie Minnesota. Pierwotnie skonstruowany został jako narzędzie do badania satysfakcji pracowników w sektorze przemysłowym.
Struktura MSQ
Składa się ze 100 pytań, które oceniają różne aspekty pracy. Pytania zawarte w ankiecie dotyczą m.in.
- Wykorzystania umiejętności
- Osiągnięć
- Aktywności
- Awansu
- Autorytetów
- Polityki i praktyk firmy
- Wynagrodzenia
- Współpracowników
- Kreatywności
- Niezależności
- Wartości moralnych
- Uznania
- Odpowiedzialności
- Bezpieczeństwa
- Statusu społecznego
- Służby społecznej
- Nadzoru (relacji międzyludzkich)
- Nadzoru technicznego
- Zróżnicowania
- Warunków pracy
Pytania grupowane są w 20 skal, z których każda dotyczy innego wymiaru satysfakcji (np. wynagrodzenie, relacje z przełożonymi, warunki pracy). Respondenci oceniają swoje odczucia na skali od “bardzo niezadowolony” do “bardzo zadowolony”.
Warianty MSQ
Istnieje kilka wersji MSQ, w tym:
- MSQ-P: Przeznaczony dla pracowników produkcyjnych.
- MSQ-FR: Dla pracowników w sektorze usług.
- MSQ-Short Form: Skrócona wersja zawierająca 20 pytań.
- MSQ-Revised Version: Zaktualizowana wersja z uwzględnieniem współczesnych realiów pracy.
Zastosowanie
Kwestionariusz znajduje zastosowanie w badaniach satysfakcji pracowników. MSQ pomaga zrozumieć, co wpływa na zadowolenie pracowników z pracy. Analiza wyników badania pozyskanych za pomocą kwestionariusza pozwala na identyfikację obszarów wymagających poprawy. Nieodłączną częścią raportów przygotowywanych na bazie MSQ są porównania między różnymi grupami pracowników (np. wedle stanowisk, stażu pracy, wieku i innych zmiennych trwale różnicujących odpowiedzi).
Kwestionariusz jest szczególnie polecany przedsiębiorstwom produkcyjnym. Jego podstawowym zadaniem jest pomiar satysfakcji pracowników z różnych aspektów pracy. Przydaje się również podczas badania potrzeb zawodowych, czy pomaga w studiach follow-up w doradztwie zawodowym. MSQ jest użytecznym narzędziem do badania satysfakcji pracowników, ale warto pamiętać o jego ograniczeniach. MSQ wymaga zastosowania pierwotnego badania ankietowego, a zatem dostarcza danych całkowicie subiektywnych - odpowiedzi zależą od indywidualnych odczuć respondentów. MSQ jest ponadto narzędziem uniwersalnym, co oznacza, że nie uwzględnia specyfiki branży czy dominującej w organizacji kultury organizacyjnej.
Zobacz tutaj: Metody i techniki w badaniach pracowników
Kwestionariusz MSQ obecnie znajduje zastosowanie niemal wyłącznie w badaniach naukowych. Jego wykorzystanie w badaniach komercyjnych dedykowanych konkretnym organizacjom jest zdecydowanie ograniczone na mocy praw autorskich. Niezależnie od możliwości praktycznego zastosowania MSQ warto jednak znać treść narzędzia, które zyskało uznanie w środowisku akademickim – zauważa Bartosz Olcha – dyrektor ds. badań w Centrum Badawczo-Rozwojowym Biostat.
Zobacz także
(FAQ)
Minnesota Satisfaction Questionnaire (MSQ) jest dostępny na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License. Oznacza to, że można go używać w badaniach naukowych bez opłat i bez pisemnej zgody, pod warunkiem, że w materiałach reprodukowanych (drukowanych lub elektronicznych) zostanie wymienione źródło: Vocational Psychology Research, University of Minnesota. Jednakże nie wolno go wykorzystywać w celach komercyjnych ani reprodukować go w celu odsprzedaży.
Na wypełnienie ankiety należy zarezerwować ok. 15-20 minut.